Študenti roka: jeden sprevádzal nevidiaceho kamaráta pri výstupe na Mont Blanc, ďalší daroval krv 51 ráz

Rektor STU Robert Redhammer ocenil aj tento rok 39 výnimočných študentov – mladých vedcov a športovcov, darcov krvi či dobrovoľníkov, ktorí sa angažujú v sociálnej oblasti. Jeden zo študentov sprevádzal nevidiaceho priateľa pri ceste na Mont Blanc. Slepá dôvera – to je film, ktorý rozpráva o tomto výstupe.

 Prvý nevidiaci Slovák Juraj Práger sa postavil na vrchol najvyššej hory Európy v júli 2012. Sprevádzal ho jeho priateľ - Konštantín Kocian, študent Fakulty elektrotechniky a informatiky - odbor telekomunikácie. Výstup viedol horský vodca Zoltán Pál. Trojicu pri ceste na vrchol sprevádzal aj režisér Rastislav Hatiar. Ten o výstupe nakrútil film Slepá dôvera. Pozrieť si ho budete môcť na festivale Hory a mesto 2013.

„Na vrchol sme išli najťažšou zo štandardných ciest – Cez tri vrcholy, bežná cesta by však bola pre Juraja nebezpečná, pre množstvo skál je náročná na chôdzu. Navyše na nej často skaly padajú, Juraj by na to nevedel zareagovať a my by sme to nemuseli ustrážiť. Výstup bol náročný najmä preto, že sme museli cestu do detailov opisovať, najmä exponované úseky, keď sme kráčali po chodníku v šírke možno 40 centimetrov a každý krok mimo by bol krokom do prázdnaJuraj má však neuveriteľne vyvinutú orientáciu v priestore, z nášho opisu presne vedel, aký krok si môže dovoliť,“ hovorí Konštantín Kocian. Na vrchol sa dostali 23.7.2012.  A už dnes má dvojica ďalšie plány - jazdiť na tandemovom bicykli na paraolympiáde 2016.

Konštantín Kocian patrí medzi 39 študentov, ktorí tento rok získali ocenenie rektora. Väčšina študentov ho dostala za vynikajúce študijné výsledky či za výskum. Takou je napríklad doktorandka Veronika Sabelová z FEI STU, ktorá sa podieľa na výskume nových radiačne odolnejších materiálov pre reaktory 4 generácie. Ďalší študenti získali ocenenie za humanitné činy. Martin Pagáč z Ústavu manažmentu STU je držiteľom bronzovej, striebornej a zlatej Jánskeho plakety. Krv daroval 51-krát. „Krv darujem od 18 rokov, prvý raz som išiel na odber s mojim otcom, darujem krvné doštičky, tie sa môžu darovať aj osemkrát za rok. Nemocnice ich potrebujú pre pacientov po chemoterapií,“ hovorí. Študent doktorandského štúdia na Fakulte architektúry STU Michal Sládek sa zase angažuje ako dobrovoľník a externý pracovník v neziskovej organizácii Člověk v tísni. V súčasnosti koordinuje Program bývania, ktorý je zameraný na hľadanie udržateľných riešení bývania vo vylúčených rómskych komunitách, v tejto chvíli realizujú projekt bývania  v obci Kojatice.

Desať študentov získalo ocenenie za športové výsledky. Medzi nimi Monika Zemková (MTF STU), ktorá tento rok na Majstrovstvách Slovenska v športovej streľbe získala 2.miesto či Dagmar Barániková (ÚM STU), ktorá minulý rok skončila tretia na Majstrovstvách Európy do 23 rokov v šerme kordom.

Ocenenie a štipendium, ktoré študenti dostali ich má motivovať k práci na sebe tak, aby dosahovali  stále lepšie výsledky.

Pozrite si tiež trailer k filmu Slepá dôvera:

 

Zdroj: Slovenská technická univerzita v Bratislave, postoy.sk