Metóda EMS – ako ju využiť vo svoj prospech

Metóda EMS – ako ju využiť vo svoj prospech

Našim cieľom je prinášať vám kvalitné a overené informácie, ktoré vám budú osožné. Dnes sa budeme venovať metóde EMS, ktorá je stále novinkou na slovenskom trhu, čo sa týka rehabilitácie, regenerácie a zmierňovania následkov pri poúrazových stavoch.

Metóda EMS na Slovensku najčastejšie vystopuje pod obchodným názvom Speedfitness. Čo to vlastne je a ako to pôsobí?

Metóda EMS (stimulácia svalov elektrickým prúdom), bola vyvinutá v rámci rehabilitácie ruských  kozmonatov, ktorých svalstvo v dôsledku pobytu v beztiažovom prostredí atrofovalo. O čosi neskôr ju prebrala aj ruská športová federácia a po olympijských hrách v roku 1972 bola uznaná ako plnohodnotný spôsob regenerácie. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia ju nemeckí inžinieri zlepšili, začali využívať i na poli medicíny a do sveta sa rozšírila pod pojmom Speedfitness. Je jedno, s akým označením tejto metódy sa stretneme, ide nám najmä o účinky.

Aj napriek relatívne skeptickému pohľadu mnohých rehabilitačných pracovníkov, zohráva metóda EMS dôležitú úlohu v regenerácii. Vo vrcholovom športe je využívaná už celé desaťročia, pomaly preniká i medzi bežných ľudí. Možno ňou účinne formovať svalstvo, budovať silu, výdrž. Čo je však dôležité pre nás – možno ju využiť všade tam, kde iný  spôsob pohybovej aktivity nie je možný. Či už ide o kvadruplegikov, alebo paraplegikov, osoby na vozíku alebo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu – táto metóda ponúka šancu všetkým.

„Mali sme tu niekoľko pacientov na invalidnom vozíku, u ktorých nepripadala iná forma pohybu do úvahy. Aby sa predišlo úbytku svalovej hmoty, títo pacienti navštevovali naše štúdium, hoci na vozíkoch a bez pohybu účinne precvičili svoje telo,“ vraví majiteľka galantského speedfitness štúdia Icon. Jedna jej klientka ju následne dopĺňa: „Naozaj môžem potvrdiť jej slová. Kedysi som na tom bola biedne – slabá ako mucha, odkázaná na invalidný vozík. Zruba po mesiaci intenzívnych tráningov som si vozík sama dokázala naložiť do auta. Pre mňa i moje okolie to bol zázrak.“

Metódu si pochvaľujú nielen ľudia bez akýchkoľvek ťažkostí – hlavným dôvodom, prečo siahajú po tejto metóde, je úspora času, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe čoraz vzácnejšou komoditou. 20 – 25 minútový tréning sa rovná 1,5 hodinovému tréningu.

„Pri tejto metóde sa zapája veľmi veľa vnútorných svalov, ktoré bežným cvičením stimulovať nedokážeme, alebo iba veľmi málo,“ vysvetľuje jednu z mnohých výhod tréner v senickom Sbodyfit. „Veľmi dobré výsledky máme najmä s rehabilitáciou poúrazových stavov, kedy sa výrazne skrátila doma potrebná na rekonvalescenciu.“

Metóda je teda veľmi účinnou pri inkontinencii, či ochabnutí chrbotového svalstva, čo má za dôsledok problémy s vysúvaním platničiek. O ďalších výhodach, ako i kontraindikáciách sa dozviete na nižšie uvedených stránkach alebo formou individuálnej konzultácie.

Túto metódu máme odskúšanú na vlastnej koži a naozaj odporúčame všetkým, ktorým nie je ich stav ľahostajný.

Budeme veľmi radi, ak nám napíšete aj o svojich skúsenostiach s touto metódou.

 

Zdroje:

ems rehab