Prvé salto vzad na vozíku má meno – Aaron Fotheringham

Aaron-Fotheringham2

Aaron Fotheringham (narodený 08.11.1991 v Las Vegas, Nevada) je “freestyler na vozíku”, ktorý robí svoje triky prevzaté zo skateboardingu a BMX.

Jeho diagnóza je spina bifida a na invalidnom vozíku je od svojich troch rokov a hoci už používa barly, do svojich ôsmich rokov bol len na ňom. Vždy rád sledoval svojho brata, ako predvádza svoje triky na BMX v skate parku.

Raz mu jeho jeho brat navrhol, aby to vyskúšal tiež. Aaron neskôr poznamenal, že “odkedy som to vyskúšal, bol som tým posadnutý”.

Fotheringham používa vlastný typ vozíka, ktorý je ľahký a má štyri nezávislé zavesenia a odpruženia kolies. To mu umožňuje robiť rovnaké triky, ako skateboardisti ​​a BMXkári, pretože pozastavenie tlmí jeho pristátie. Podľa jeho slov je jeho vozík “celkom nezničiteľný”. :)

Radí však ostatným, že kto chcete po ňom opakovať tieto triky, musí nosiť prilbu, pretože on sám utrpel niekoľko zranení, vrátane zlomeného lakťa. Sám Skúša nové triky s pristátiami do jamy vyplnenej penou, neskôr to vystrieda za tvrdší plast.

Súťaží vo Vegas Jam Am sériu súťaží v skateparku, zvyčajne proti BMXkárom. Dňa 26. augusta 2006 sa umiestnil na štvrtom mieste v súťaži Sunny Springs.

“Nevtímam toto všetko ako šport, či tréning, myslím, že len na to, že je to zábavný spôsob, ako žiť svoj ​​život”, vraví.

Asi najznámejšie video na internete je kompilácia jeho trikov vrátane úspešného backflipu (salto vzad) na invalidnom vozíku – vôbec prvé v histórii, kto sa v ňom o niečo také pokúsil. Mal vtedy len 14 rokov. Tieto svoje triky volá “WCMX”.

 

Tu je ako skočil na megarampe (vo výške 50 stôp) a dopadol na ďalšiu.

 

Dvojité salto vzad spravil vo veku 18 rokov.

 

 

V roku 2010 sa pripojil k Aaron Nitro Circus Live Tour, zamerané na akčné športy road show, ktorá robí zájazdy do Austrálie, Nového Zélandu, Európy a Spojených štátov. Na turné Aaron robí triky ako napríklad z rampy na rampu vo výške na päťdesiat stôp vrátane backflipu, dvojitého backflipu.

 

Dňa 9. februára 2011 v Novom Zélande, ako prvý na svete spravil Frontflip.

 

Toto doma radšej neskúšajte!

 

 

Zdroj: Wikipedia